מרפאת עידנים - ליווי התפתחותי

הבית לבריאות המשפחה
דף הבית >> הקטנטנים של עידנים >> ליווי התפתחותי
ליווי התפתחותי התקשרו לייעוץ: 09-7430045
אנחנו פוגשים הרבה במשפטים :
"כשאנחנו היינו ילדים לא היה דבר כזה ליווי התפתחותי"
"בסוף כל הילדים הולכים"
"צריך לתת לטבע לעשות את שלו"

אז מדוע בכל זאת כדאי לפגוש אותנו ?

ליווי התפתחותי - למה הכוונה?
התפתחות תקינה של תינוקות מגיל לידה ועד הליכה נעשית בצורה מדורגת ובשלבים מסודרים. כל שלב תלוי ומושפע מהשלב הקודם לו ומשפיע על הבאים אחריו. השלבים ידועים ומוגדרים מראש וישנה חשיבות רבה למעבר דרך כל שלב וביצוע הפעולות הקשורות לכל שלב ושלב ועל פי הסדר הנכון. על רצף וסדר השלבים תוכלו לקרוא בהרחבה במדריך "לגדול בכיוון הנכון".
לכל שלב ישנה השפעה הדוקה על התפתחות התינוק וביצוע פעולות שונות כדוגמת: מוטוריקה, התנהגות, התפתחות מערכת החישה והחושים, מערכת היציבה, הביטחון העצמי של התינוק ועוד. דילוג על שלב או ביצוע לא תקין של פעולות בתוך שלב מסויים, עלול להשפיע על המשך חייו של התינוק ולגרום לבעיות שונות ומגוונות.

בואו ניתן דוגמה:
שלב זחילת הגחון (זחילה על הבטן) הינו שלב מהותי בו התינוק מחזק את חגורת הכתפיים באופן משמעותי, מעודד ומגרה התפתחות של קשרים עצביים חשובים במוח ומפתח את מערכת ההצלבה (יד ורגל נגדיות). פעולות אלו חשובות בהמשך לשלב הזחילה על 6, שלב הישיבה העצמאית, שלב ההליכה ובהמשך כשהילד גדל טיפוס מדרגות באופן יציב וסימטרי, ריצה ובהמשך הרחוק יותר רכיבה על אופניים, שחייה, חשיבה חשבונית, חשיבה סדרתית ופעולות יומיומיות חשובות נוספות.
תינוקות אשר אינם מבצעים באופן מלא או תקין את שלב זחילת הגחון, לרוב נראה אצלם קשיים בביצוע פעולות שונות הקשורות לשלב זה (כמצויין לעיל) ואף עד רמה של אבחונים מוטעים כדוגמת "הפרעות קשב וריכוז" על סוגן.
מה הקשר? תינוק אשר לא פיתח וחיזק את חגורת הכתפיים כראוי, יחווה קושי בישיבה לאורך זמן כיוון שחגורת הכתפיים שלו חלשה והוא יחל לנוע ולזוז על הכיסא והמורה / הגננת תטענה כי הוא נמצא באופן קבוע בחוסר שקט.
נוכל לראות גם חולשה או קושי בביצוע פעולות של מוטוריקה עדינה כדוגמת צביעה או כתיבה, קושי באחיזת העיפרון, גזירה במספרים וכד' הנובעים משרירים חלשים או מאי פיתוח יכולות המיקוד של התינוק מגיל צעיר (לדוגמא כתוצאה מריבוי צעצועים ומסיחים רבים) ונאלץ לפנות עם ילדנו לריפוי בעיסוק.
מכך ברור כי לא תמיד תוצאות הקשיים או העיכובים נראים בינקות ואנו עלולים לגלות אותם בגן או בבית הספר בצורת קשיים פיזיים או אפילו לימודיים וקוגנטיביים.

כאן חשוב להדגיש כי:
זיהוי מוקדם של קושי או בעיה קל יותר לטיפול ולתיקון ומכאן חשיבותו !!!
 
בליווי התפתחותי נפגשים עם יועצת התפתחותית אשר בודקת, מדריכה ומכוונת את ההורים איך להתנהל נכון עם התינוק. ליווי התפתחות התינוק יכולה למנוע את הבעיות והקשיים האלו בעתיד או לשפר ולהקל על מצבים מולדים.

"לתת לטבע לעשות את שלו" - סביבה התפתחותית - מושג שחשוב להכיר ולהבין
משפט כל כך נכון. משפט כל כך חכם, אבל מה....אנחנו לא חיים בטבע! זה משפט שמתאים במיוחד לזמן שהחברה האנושית חיה כחברה שבטית, באוהלים, התפרנסה מהאדמה וחיה באמת בטבע. התינוק היה על הגב של אמא רוב שעות היום או צמוד אליה או אל נשות שבט אחרות. ה"טבע" של היום זה מה שאנחנו מספקים, אלו הדברים שאנחנו ההורים מציעים, מאפשרים, קונים, נותנים לילדנו.
זה נכון, דורות רבים של ילדים גדלו בלי חוגים ומטפלים אבל גם עם הרבה יותר פעילות גופנית במהלך החיים ועם נוכחות גדולה יותר ותשומת לב פיזית של ההורים ובני המשפחה. זוכרים שהיינו "יורדים למטה לשחק"? בערב היו נשמעים הקולות של האמהות לעלות הביתה. אז שיחקנו מחבואים, תופסת, קלאס, האחים הקטנים שלנו היו "נגררים" אחרינו. היינו בחוץ, בתנועה, בפעילות, בחברת הרבה ילדים אחרים. ללא שום שיפוט, היום זה לא המצב - כדי ליצור פעילות, תנועה ולהוציא אנרגיה צריך למצוא פעילויות ומקומות לעשות את זה באופן יזום.
הסביבה ההתפתחותית הראשונית של התינוק היא ההורים, המטפלים הקרובים ובהמשך הפעוטון או הגן ולכן חשוב להיות מודעים לצרכיו של התינוק ומתי, איך ליצור את התנאים הטובים ביותר כדי לאתגר, לפתח ולעזור לתינוק שלנו למצות את כל היכולות שלו מבחינת מוטוריקה, למידה, התנסות, בטחון ועוד.

בסוף כל הילדים מתהפכים, יושבים, עומדים, הולכים, רצים...נכון מאוד!!!!
השאלה הגדולה - איך ???

כולנו מכירים את ה"שוויץ" שאנחנו אוהבים לעשות עם הילדים, אנחנו שואלים אותם ליד החברים והמשפחה איך גועה פרה? איך נובח כלב? כשהם מתחילים לדבר אנחנו בעננים. לא הרבה הורים אומרים בגאווה "אתה חייב לראות איך הילד שלי מדלג / קופץ על רגל אחת / נעמד ומתיישב... ". ולמה? כיוון שאלו פעולות מורכבות וחשובות אשר נסמכות על למידה ארוכה יחד עם שילוב של המון פעולות מוטוריות קטנות וגדולות וישנן ילדים רבים אשר חווים קשיים בפעולות אלו.
הילדים שלנו אמורים לבצע את הפעולות הללו בתנועה זורמת וללא מאמץ. לימוד של תנועה ויציבה נכונה ופיתוח של מערכת שיווי משקל תקינה ימנעו בעיות בהליכה, ביציבה ואף בלמידה בהמשך הדרך. זה מה שהיינו רוצים לילדינו.

איך אנחנו עוזרים לתינוקות להתפתח ? הטיפולים שאנחנו מציעים:

הדרכה אחרי לידה - פגישה בת שעה: מתאים להורים עם תינוקות עד גיל חודשיים וחצי/שלושה חודשים. איך להתנהל מההתחלה נכון - להשכיב על הבטן, גב, צדדים, דרכי נשיאה, מענה לבכי, הקלה על כאבי בטן.

פגישת מעקב התפתחותי - פגישה קצרה בת חצי שעה: מתאימה להורים עם תינוקות בכל גיל בטווח לידה - שנתיים. פגישה שמטרתה לראות ולבדוק היכן נמצא התינוק על רצף ההתפתחות, האם השלב תואם את גילו, האם ישנה בעיה, קושי או עיכוב כל שהוא ולתת כלים ותרגילים בהתאם לסיבה.

טיפול הדגל של המרפאה:
אבחון מקיף מלא - פגישה בת כשעה וחצי: מתאים להורים לתינוקות מגיל שלושה חודשים עד שנתיים, שזיהו בעצמם או בעזרת איש מקצוע אחר כי יש עיכוב בהתפתחות או קושי בביצוע פעולות שכבר היו אמורות להיעשות. דוגמה: קושי בהרמת ראש בשכיבה על הבטן, קושי או עיכוב בהתהפכות, זחילה, ישיבה, עמידה, הליכה, קושי בקבלת תחושות ומרקמים ועוד.
בפגישה כזו מבוצעת בדיקה מקיפה וכוללת של התינוק ע"י ליטל ירון בנוסף לתשאול מקיף לגבי ההיריון, הלידה וההיסטוריה ההתפתחותית עד לזמן המפגש. אבחון המקור לעיכוב, עבודה עם התינוק במרפאה, הדרכת ההורים לתרגילים לביצוע בבית ובניית תוכנית טיפולית מתאימה. מעקב במרפאה ומעקב טלפוני במידת הצורך.

טיפול פרטני בקושי או עיכוב התפתחותי: פגישות בנות שעה, בהתאם לתוכנית הטיפולית שהותוותה אחרי האבחון.

מעקב מניעתי: מפגש בן שעה. מתאים לכל תינוק החל מגיל חודשיים וחצי. מפגשים קבועים מראש בהתאם לשלבי ההתפתחות של התינוק (3 חודשים, 6 חודשים, 9 חודשים, 12 חודשים, 18 חודשים, 24 חודשים) - לתינוקות ללא בעיות שמטרתן לתת מראש כלים, תרגילים תהליכים לחיזוק, מימוש והמשך התפתחות תקינה.

איך מטפלים אצלנו בתינוקות?
קודם כל, בהמון אהבה! הצורה שבה מתבצע הטיפול היא על ידי עידוד פעולות שאותן אמור התינוק לבצע בעצמו באופן תקין. לאורך כל המפגש ליטל ירון עובדת עם התינוק במטרה לחזק את החולשות שנמצאו ובמקביל נותנת להורים כלים ליישום עם התינוק בבית וכיצד ליצור עבור התינוק סביבה מתאימה ותומכת להתפתחות תקינה. דוגמה: תרגילים של הפעלת שרירים, איברים, חיזוק חגורת כתפיים, מגע וכן הנחיית הורים להתנהלות נכונה מבחינת יצירת מרחב מתאים, סוגי צעצועים, חפצים פשוטים ביתיים בהם ניתן להשתמש כדי לעודד ולאתגר תינוק לנוע, להתקדם, לפתח את היכולות הטמונות בו ועוד.

הטיפולים מתבצעים במרפאה וכוללים ליווי ומענה על שאלות בטלפון וביקורי בית במידת הצורך.
אם עדיין לא הצטרפת למועדון "הקטנטנים של עידנים", לחצי כאן להצטרפות ללא תשלום

לחצו כאן לצפייה בסרטונים בליווי התפתחותי >>
 
יש לכם שאלה? רוצים להתייעץ עמנו? מלאו את פרטיכם בתיבת הרישום ונחזור אליכם בהקדם
 
 
Share

   תוכן אתר זה הינו לצורכי מידע בלבד והוא אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה
או הנחייה רפואית כל שהיא ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. הכתוב באתר אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ומטפלי המרפאה אינם רופאים.


עמוד הבית  |  צוות המומחים של עידנים  |  הקטנטנים של עידנים  |  מתנות לבחירתכם   |  סרטונים  |  צרו עמנו קשר

                        מפת האתר  |  חזור למעלה 

מרפאת עידנים | רחוב הצומת  9, כפר סבא | 09-7430045 | clinic@idanimclinic.co.il | כל הזכויות שמורות  |  צור קשר 
לייבסיטי - בניית אתרים