מרפאת עידנים - צמח הלענה וקורונה


צמח הלענה (שיבה) וקורונה

מגיפות אינן תופעה חדשה בעולם, אך ללא ספק הן מתפשטות ביתר קלות בעולם המודרני המחפש דרכים למנוע אותן.
הצצה לעולם הצמחים יכולה לתת נקודת מבט מעניינת
.
צמחי מרפא

משחר ההיסטוריה צמחים היוו כלי טיפולי במצבים רפואיים רבים, עוד טרם היווסדות הכלים המדעיים השונים.
בהשוואה לתרופות כימיות, צמחי מרפא סינים פחות מובנים מבחינה כימית והסינים מתייחסים למגוון נתונים כדוגמת מבנה הצמח, החלק שבשימוש, תקופת הליבלוב ועוד, בכדי להבין את השפעותיו של הצמח וחלקיו על מצבים רפואיים שונים. כך התפתחה לה תורה בת אלפי שנים עם ידע בעל ערך רב.

התפתחות המדע והמחקר הובילו לגילוי של חומרים שמקורם בצמחים שונים המהווים כיום בסיס למגוון רחב של תרופות הנמצאות בשימוש יום יומימי. השילוב של הידע המערבי ומאגר הצמחים רב השנים הסיני, מוביל פעמים רבות לתוצאות המאתגרות את המדע של היום במובן החיובי. 

כך שלא מפתיע לגלות שישנם צמחים המסוגלים לספק הגנה כנגד וירוסים בכלל ונגיף הקוביד 19 בפרט, במיוחד כשמדובר על העם הסיני שידע לא מעט מגפות. 

אחד הצמחים המובילים בתחום זה הוא צמח הלענה (שיבה).

צמח הלענה - Artemisia

צמח הלענה (Artemisia) ידוע ברפואה העממית בכלל וברפואה הסינית בפרט כצמח מרפא חזק ביותר לטיפול במצבים זיהומיים שונים. 

על פי הרפואה הסינית, צמח הלענה (נקרא Qing Hao או Sweet Wormwood) נחשב כצמח משמעותי בלחימה בזיהומים, משחרר ומוריד חום, מקרר ומטפל במחלות חום. הוא נמצא בשימוש ברפואה הסינית כבר אלפי שנים.

בשנת 1971 רופאה סינית בשם טו יויו (Tu Youyou) גילתה כי לצמח הלענה יש יכולת ריפוי מרשימה כנגד טפיל מחלת המלריה והיוותה את התרומה הראשית לפיתוח תרופה בשם ארטימיזינין, המשמשת כיום לטיפול במלריה העשויה מהחומר הפעיל בצמח. בשנת 2015 זכתה טו יויו לפרס נובל בפיזיולויגיה ורפואה על הגילוי המכובד.

מאז ועד היום נעשו מחקרים רבים על צמח הלענה בכלל ועל החומר הפעיל ארטימיזין בפרט. ייחודו בפעילותו המהירה וביכולתו לטפל בפרזיט המלריה בכל אחד משלבי מחזור החיים של הפרזיט. תרופה זו הצילה מיליוני אנשים בעולם כולו.

במחקרי מעבדה רבים נמצא כי לצמח הלענה ולחומרים הפעילים שבו ישנה השפעה אנטי ויראלית חזקה ביותר כנגד מגוון וירוסים כדוגמת: וירוס האפשטיין בר (מחלת הנשיקה), CMV, וירוס ההפטיטיס B, וירוס ההרפס, מחלת הריריות בבקר (Bovine Viral Diarrhea) ואפילו כנגד ווירוס ה SARS המוכר ממגפת הסארס שהיתה בסין ב 2002.

דוגמאות למחקרים נוספים:
בעקבות מגפת הקורונה העולמית, נעשים כיום שלל מחקרים ברחבי העולם על מגוון צמחי מרפא כשצמח הלענה הוא מהבולטים בניהם, במטרה לבדוק את יעילותו בלחימה בוירוס ה-Covid19. לדוגמא, מדענים בגרמניה החלו לבדוק את צמח הלענה וההשפעות שלו על וירוס הקוביד 19.
 
במאי 2019 ממצאי מחקר זה התווספו למחקר קליני באוניברסיטת קנטקי שבבריטניה שבו החלו לתת את צמח הלענה לחולי קוביד 19 בעלי לפחות גורם סיכון אחד כדוגמת לחץ דם גבוה, סכרת, מחלת ראות, סרטן, מחלת לב ועוד.

פטר סיברגר, כימאי וחלק מהצוות הגרמני העובד שנים עם צמח הלענה אמר באוגוסט 2020:

"Surprisingly, results showed that the plant’s leaves, when extracted with absolute ethanol or distilled water, provided more antiviral activity than the actual drug itself – meaning that an Artemisia annua-blended coffee or tea could possibly be more effective than taking the drug".

בתרגום חופשי: חליטה של עלי צמח הלענה או השרייה שלהם באלכוהול מייצרים פעילת אנטי ויראלית חזקה יותר מאשר התרופה עצמה.

במחקר רב לאומי שנעשה באוקטובר 2020 בגרמניה, דנמרק והונג קונג נמצא כי צריכה של מרכיב הארטמיסינין מצמח הלענה עיכב את ההדבקה של וירוס הקוביד 19. 

ישנם מחקרים נוספים אשר מצאו כי לארטמיסינין, החומר הפעיל בצמח הלענה, יש השפעה משמעותית על וירוס הקוביד 19, לדוגמא במחקר הזה מאוגוסט 2020 או  המחקר הזה מיולי 2020.


לאט לאט נאספים יותר ויותר חומרים בנושא, אך למדע יש את הזמן שלו ויש כאלו שמעדיפים לא לחכות, כמו מדגסקר שבחרה שלא להמתין לתוצאות המחקרים והם כבר ממליצים על שתיה של חליטה העשויה מצמח הלענה לחולי קורונה.

ישנם אף מחקרים שמראים כי לצמח הלענה יש השפעות אנטי סרטניות, ניתן לראות זאת לדוגמא במחקר הזה.

כפי שראינו, המחקרים על בני אדם נמצאים בתחילת הדרך ומרבית המחקרם המוצגים כאן (ונוספים), הינם מחקרי מעבדה, אולם התוצאות המתקבלות כבר בתהליך הנוכחי, מצביעות על ההשפעה האנטי ויראלית החזקה של צמח הלענה בכלל ועל וירוס הקוביד 19 בפרט ומהשילוב עם הידע והניסיון ההרבולוגי הסיני על צמח זה, ניתן להעריך שצריכה שלו הן כמניעה ובטח בזמן מחלה, יכולה לזרז את תהליך ההחלמה ואף למנוע סיבוכים.
 

האם כדאי לחכות ולראות מה המחקרים אומרים?

ראשית, צריך לזכור כי בפיתוח שגרתי של תרופות, לרוב החוקרים מתחילים את התהליך בגילוי מולקולה מסוימת בעלת פעילות טיפולית פוטנציאלית כנגד מטרה מסוימת, ולאחר מכן מתחילים בתהליכים של ניסויים שונים הנמשכים שנים. מצד שני, צמחי מרפא נמצאים בשימוש במשך מאות ואלפי שנים ובכך עברו מבדקי בטיחות משלהם לאורך הדורות, כך שצמחים בעלי פוטנציאל רעלי/יצירת נזק הוצאו מהפרוטוקולים השונים ולכל צמח יש קונטרה אינדיקציות ברורות מתי לא מומלץ להשתמש בו.

על כן, לדעתי האישית, לא כדאי לחכות. הוירוס כאן ולמחקרים יש את הזמן שלהם. מההכרות העמוקה שלי עם צמחי המרפא הסינים והדיוק שלהם בהתאמה למצבים רפואיים בשילוב המידע שנאסף עד עתה, אני ללא ספק הייתי צורך את צמח הלענה במידה ואני או אחד מבני משפחתי היינו נדבקים בוירוס הקורונה. כך עשיתי גם כטיפול מניעה לאחר שחזרתי מחו"ל לאחרונה עם שתי טיסות מלאות אנשים. נהנתי משתייה של תה הלענה למשך מספר ימים אחרי החזרה ארצה.

אין לראות בכך המלצה להשתמש בצמח הלענה כטיפול חליפי להמלצות הרפואיות, או כהמלצה בכלל. במאמר מוצג אוסף של נתונים וכל אחד נכון שיעשה שימוש במידע זה, על פי ההגיון האישי שלו ותמיד מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ואף לשתף אותו במחקרים המוצגים כאן ובאחרים.


בריאות לכולנו,
רועי סופר
מומחה לרפואה סינית עתיקה


מרפאת עידנים 09-7430045
רפואה עתיקה - בעידן חדש
הבית לבריאות המשפחה
 
הערה:
הצמחים ו/או הפורמולות המוצגים במאמר זה הינם תוספי תזונה והכתוב מסתמך על מושגים, גישות ושימושים המקובלים ברפואה הסינית המסורתית. למען הסר ספק המידע אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ואינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש.