מרפאת עידנים - איך הצליחו הסינים להשתלט על מגפת הקורונה


איך סין באמת השתלטה על מגיפת הקורונה?
 

בימים אלו של מגפת הקורונה שמקורה בסין והתפשטה לכל העולם, נראה כי הסינים מצליחים לצאת מהמגפה, בעוד שבמדינות מערביות מתקדמות, המצב הולך ומחריף. אפילו בארצות הברית, יש כבר יותר חולים ממה שהיו בסין.
 
במה שונה סין מהמערב?

מלבד צעדי הבידוד החשובים והנחוצים, יחד עם שימוש בתרופות ובכלים של הרפואה המערבית לטיפול התומך ומציל החיים, ניצלו בסין את אלפי שנות הנסיון והידע שצברה הרפואה הסינית במהלך שנותיה הרבות. לעם הסיני ניסיון לא קטן בהתמודדות עם מגפות ועם השנים פיתחה הרפואה הסינית כלים להתמודדות בטיפול בנגיפים תוך כדי התייחסות לשלבי המחלה השונים ובמיוחד לחיזוק הגוף ומניעת הדבקה.

כך עשתה סין גם במגפת ה SARS ב 2003 וגם במגפת הקורונה הנוכחית כאשר במקביל לטיפול המערבי, שילבו בתי החולים בסין טיפולים בעזרת דיקור וצמחי מרפא סיניים, הן למניעה והן לטיפול בשלבי המחלה השונים. 

לשמחתינו הסינים תיעדו את שלבי הטיפול השונים החל משלב המניעה ועד לשלבים הקשים ביותר, והנתונים שנצברו מוכיחים את יעילות הטיפול בשילוב הרפואה הסינית, בהשוואה לחולים שטופלו רק בכלים מערביים.

הכלים של הרפואה הסינית

כאשר נגשים לבחון מחלה בעיניים סיניות, אחת הדרכים היא מעקב אחר שלבי התפתחות הסימפטומים השונים המאפיינים את מרבית החולים. התפתחות הסימפטומים מחולקים לשלבים החל מהשלב הקל ועד השלב החמור ביותר תוך כדי ציון הסימפטומים העיקריים בכל שלב ושלב. 

בהתאם, לכל שלב נבנה טיפול תואם הכולל לרוב טיפול בעזרת דיקור ופורמולת צמחי מרפא. הטיפול בצמחי מרפא בסין הוא מהנרחבים והעתיקים ביותר בעולם כולו, והידע שנצבר בסין הוא בעל ערך קליני ניכר ומשמעותי שהעולם המערבי טוב לו שיכיר בו.

כבר בתקופת מגפת הסארס ב 2003 נעזרה סין בידע הנצבר של הרפואה הסינית ומספר מחקרים שנעשו בסין באותה התקופה מצאו את היעילות של הרפואה הסינית בשיפור מצבם של חולים, בירידה משמעותית בתמותה, הקלה בתסמינים, שיפור במדדים השונים ולא פחות במניעת הידבקות במחלה על ידי הצוותים הרפואים שקיבלו את הטיפול הסיני. 

מחקר מעניין שבדק שתי פורמולות סיניות עתיקות המיועדות לטיפול ומניעת חדירת פתוגן לגוף ושימשו בסין בעת מגפת ה SARS, מצא שנטילת הפורמולות למשך 14 יום גרמה לעלייה בתאי T (תאים של מערכת החיסון הפעילים כנגד וירוסים) ולכן להערכה כי הצמחים בפורמולה תורמים לשיפור יכולת ההגנה של הגוף כנגד וירוסים.

מחקר נוסף מצא שהחומר הפעיל בצמח Huang Qin - Scutellaria baicalensis, הינו בעל פעילות נוגדת אנטי ויראלית. 

מחקר אחר (שאף פורסם ב Lancet - עיתון רפואי מכובד), מצא כי החומר הפעיל בצמח השוש קירח - Gan Cao (אחד מצמחי המרפא הסינים הנפוצים בשימוש) הינו בעל השפעה מעכבת ביכולת השכפול של נגיף ה SARS. 

הידע המצטבר של הרפואה הסינית בטיפול בנגיפים, תרם משמעותית בהצלה של חיי אדם בתקופת מגפת ה SARS 2003. על בסיס הידע הזה ועל בסיס הקשר הגנטי בין שני הנגיפים, טיפלו הסינים במגפת הקורונה הנוכחית - 2020 והרפואה הסינית פעלה צד לצד עם הרפואה המערבית בהתמודדות של סין עם מגפת הקורונה.
לפי הסינים,
חולי קורונה בסין קיבלו טיפול צמחי מרפא סינים ודיקור בשילוב עם טיפול תומך של הרפואה המערבית. 

גם הרופאים שבאו במגע עם חולי קורונה, קיבלו טיפול בפורמולות צמחים כטיפול מניעתי להידבקות בנגיף. בהתאם, הממשל הסיני פרסם שלושה פרוטוקלים רשמיים לטיפול בנגיף הקורונה על ידי צמחי מרפא סינים בהתאם לשלבי המחלה כולל שלב מניעתי, עליו שמו הסינים דגש ניכר. 

אחת הדוגמאות היפות היא פרוטוקול טיפולי ומניעתי שפרסם בית החולים המחוזי בחוביי - מחוז התפרצות הקורונה.
הפרוטוקול של השלב המניעתי מתבסס על טיפול בדיקור בשילוב צמחים מחזקים של מערכת החיסון לפי ההגדרות של רפואת הצמחים הסינית. פורמולת הצמחים הבסיסית היתה פורמולה עתיקה בשם Yu Ping Feng San - Jade Screen שניתנה גם בתקופת מגפת ה SARS והראתה תוצאות מצויינות על פי הסינים. מטרתה של פורמולה זו הוא ליצור "מסך" מגן על הגוף במטרה למנוע מפתוגנים לחדור אליו ועל כן שמה. בתרגום מערבי, הפורמולה מחזקת את עמידות האדם בהתמודדות עם פתוגנים. במחקר אחד נמצאה הפורמולה כמעודדת לחימה בזיהומים במיוחד בתאי הריאה (מחקר שני). על כן, הרופאים בבתי החולים בסין, הקפידו לצרוך אותה כטיפול מונע להדבקות בנגיף.

הסינים מתארים את מחלת הקורונה (Covid-19) כמחלה המאופיינת בליחה, חום ורעילות. הליחה פוגעת במערכת הנשימה והריאות מתקשות לבצע את תפקודן. בהתאם, הטיפול הסיני המניעתי מתבסס על צמחים המחזקים את תפקוד הריאות, מסלקים עודפי ליחה מהגוף ומעוררים את המערכת החיסונית. כך גם לכל אחד משלבי המחלה, הרכיבו הסינים פורמולות צמחים תואמות, אשר חולקו לחולים בבתי החולים בסין. נושא זה מורכב יותר בשל השלבים השונים של המחלה והוא דורש ידע נרחב והבנה עמוקה באופן הפעולה של צמחי מרפא סינים. את התוצאות המרשימות של הטיפול בעזרת צמחי מרפא בנגיף הקורונה, ניתן לקרוא במאמר כאן.  

לסיכום
הטיפול במגפות הינו דבר המוכר בסין והוא נשען על מסורת ארוכת שנים של שימוש בידע של הרפואה הסינית הכולל בעיקרו צמחי מרפא ודיקור. נכון לציין כי חלק מהמחקרים הנעשים כיום בסין אינם עומדים בסטנדרטים המקובלים במערב, אולם הניסיון הקליני ארוך השנים שנצבר בסין על אלפי מטופלים ועל רקע החוסר הקיים בטיפול מערבי תואם, יש מקום לשקול שימוש בידע הנוכחי בעולם המערבי.
 
מוזמנים לצפות בסרטון המצורף המסביר את דרך העבודה של בתי החולים בסין בהתמודדות עם מגפת הקורונה
 

הערה:
הצמחים ו/או הפורמולות המוצגים במאמר זה הינם תוספי תזונה ו
הכתוב מסתמך על מושגים, גישות ושימושים המקובלים ברפואה הסינית המסורתית. למען הסר ספק המידע אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת ואינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש. 
שלכם,
צוות מרפאת עידנים 09-7430045
רפואה עתיקה - בעידן חדש
הבית לבריאות המשפחה